Halim Akdal , 1974 yılında Samsunun Terme ilçesinde doğmuştur. İlkokulu ve ortaöğretimini Avut Orta okulda tamamlamıştır. Maddi imkansızlıklardan dolayı eğitim öğretim hayatına 1989 yılında bitirmek zorunda kalmış , aynı yıl iş hayatına atılmıştır. İlk olarak betonarme duvar işinde çalışmaya başlamış ve kısa sürede betonarme duvar ustası olmuştur. 1992 yılında taşeronluk hizmeti vermeye başlamıştır , kendini her geçen gün geliştirmiş yaptığı işte en iyisi olmaya gayret göstermiştir.

1994 yılında Ankara Harita Genel komutanlığında er olarak askerliğini yapmıştır.

Askerden geldikten sonra , iş hayatına yeni alanlar katarak kendini geliştirmeye devam etmiştir. İlk önce betonarme demir alanında çalışarak bu alanda da kısa bir süre içinde ustası olmuş bu alanda birkaç sene çalıştıktan , sonra betonarme kalıp alanında çalışmaya başlamış bu alanda da bir süre sonra kendini geliştirerek betonarme kalıp ustası olmuştur ve bu alana yoğunlaşarak kısa sürede kendi ekibini kurarak sektörde adını duyurmaya başlamıştır. Bir süre sonra ekibiyle birlikte taşeronluk hizmeti sağlayarak Toplu konut (site), fabrika, tamir ve bakım atölyeleri, iş merkezleri, konut projeleri, eğitim kompleksleri ve alışveriş merkezleri yaparak sektörde kendini göstermeye başlamış oldu.

2006 yılına gelindiğinde ise AKDAL İNŞAAT – HALİM AKDAL adı altında şahıs şirketi kurarak kurumsal olma yolunda ilk adımı atmış oldu. Bir süre sonra bu alanda daha profesyonel çalışmak ve tamamen kurumsal olma yolunda 2012 yılında AKDAL İNŞAAT LTD. ŞTİ.’ni açarak daha kaliteli hizmet vermeye başlamıştır.

Halim Akdal , evli olup iki çocuk sahibidir.